Kommentaar: septembri tarbijahinnad

Septembrikuine hinnatõus oli pisut enam oodatust: 0,4% kuise kasvu asemel 0,5%. See tähendas, et ka aastane tarbijahindade kasv ületas pisut prognoosi olles 5,2%. Põhjuseks oli oodatust vähem langenud toidukaupade hinnad: tavapärane hooajaline langus jäi tagasihoidlikult 0,1%-ks. Seetõttu võib arvata, et ka oktoobris toidukaupade hinnalangust enam ei tule. Oodatust tuntavalt enam langesid ka side hinnad (1,5% kuus, aastaga 10,1%), kuid tervishoiukulud suurenesid jälle enam (vastavalt 0,5% kuuga ja 0,8% aastaga).

Aastases hinnatõus domineerib endiselt toidukaupade mõju, kuid see on tasapisi vähenemas. Toidukaupade hinnatõus aeglustus septembriks 9,3%-ni, hiljutine tipptase oli veebruaris – 13,2%. Samal ajal kasvab eluasemekulude mõju, samuti transpordikulude oma. Esimesed on aastaga kasvanud 7,3% ja teised 7,4%.

Oktoobris võib oodata 0,2-0,3% hinnatõusu, kuid kui kütuste hinnad peaksid oluliselt langema, siis võib hinnatõus ka tagasihoidlikumaks jääda. Aastases arvestuses peaks hinnatõus vajuma 4,8%-ni. Ka järgmistel kuudel on oodata aastase hinnatõusu aeglustumist, sealjuures üpriski kiiresti. Ei saa välistada, et detsembris on aastane hinnakasv üksnes 4%. Aasta keskmiseks hinnakasvuks kujuneb umbes 5%.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s