Elekter ja Tallinna transport

Tarbijahinnad tõusid jaanuaris 0,7% jagu ehk sama palju kui aasta tagasi. Aastane hinnatõus jäi 3,4% tasemele nagu detsembriski. Nii mõnigi võib nüüd hakata Statistikaametit valetamises süüdistama, sest esialgsed andmed viitavad sellele, et elektrienergia kallines vähemalt veerandi võrra.

Tegelikult näitab tulemus keskmiste ilu, võlu ja valu (kuidas keegi seda võtab). Tallinnas elab peaaegu kolmandik Eesti elanikest ja kui nende kuludest kaob ühistranspordi pilet, siis mõjutab see paratamatult kogu Eesti keskmist. Elektri kallinemine mõjutab aga kõiki, kuid kuna elektri osakaal kuludes on keskmiselt tagasihoidlik (Eurostati andmetel 2012.aastal 3,4%, kusjuures eks me tea kõik nüüd, et elektrienergia on sellest umbes kolmandik), siis juhtubki nii, et üldine kallinemine on enam-vähem sama suure mõjuga kui tallinlaste tasuta transport.

Aga see selleks. Pisut ka nö tavalisematest asjadest. Toidukaubad kallinesid jaanuaris sama palju kui aasta varem (0,8%), kuid aastases võrdluses on tõus 5,5% tolleaegse 4% vastu. Selle aasta jaanuaris tõusid kõvasti alkoholi ja tubaka hinnad – 2,4% -, mistõttu aastane hinnatõus ulatus 7,2%-ni. Ostukorv näitab, et kõrgemad hinnad ei vähenda sõltuvuseks minevaid summasid – osakaal kuludes tõusis 8,1%-ni -, mahtudega võib muidugi olukord olla teisiti.

Rõivaste ja jalatsite allahindlused olid sel hooajal suuremad kui aasta varem (4,9% vs 3,8% kuisena): ilmselgelt on aasta jooksul ja eriti viimases kvartalis toimunud hinnaralli osutunud tarbijale ülejõukäivaks. Aastane hinnatõus pidurdus seetõttu järsult: detsembri 6,4%-lt 5,1%-le. Näis, kauaks. Sideteenused jätkavad odavnemist (aastane langus juba 7,2%), samas on restoranide ja majutuse teenused viimastel kuudel kallinenud varasemast kiiremini (aastane hinnatõus detsembris 4,2%, jaanuaris 5,2%). Kas see võis olla ettevõtjate vastukaja suurenenud turistide voolule Venemaalt, millele järgneb kevadine korrektsioon, selgub lähikuudel.

Nagu paari päeva taguses kommentaaris sai kirjutatud, sel aastal on nii mitmeid hindu tõstvaid kui ka alla suruvaid tegureid, kuid üldine peaks olema kerge hinnatõusu aeglustumise trend. Veebruar-jaanuar võivad siiski palgatõusude (ka aastapreemiate) ja maksutagastuste tõttu inimesi rohkem kulutama panna, kuid praegu tundub, et võimalik kulutuste kasv jääb sel aastal suhteliselt tagasihoidlikuks ega pruugi hinnatõusule ruumi anda.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s